Naidheachdan an Riaghaltais Naidheachdan Slàinte Naidheachdan Naidheachdan briseadh na SA

Aithisg cunnairt CDC ùr air an treas COVID Shot

Chuir CDC co-bhanntachd air genomaigs viral nàiseanta air bhog
Chuir CDC co-bhanntachd air bhog
sgrìobhte le Juergen T Steinmetz

An treas sealladh. Dè a ’bhuaidh a th’ aig seo air cleachdadh slàinte a ’phobaill?
A rèir an aithisg CDC seo an-diugh cha do lorg na buaidhean air slàinte a ’phobaill o v-safe pàtranan ris nach robh dùil de dhroch ath-bhualaidhean às deidh dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19.
Gheall CDC gun lean iad orra a ’cumail sùil air sàbhailteachd banachdach, a’ toirt a-steach dòsan COVID-19 a bharrachd.

Cleachd clò-bhuailte, PDF & post-dealain
  • Sgrùdadh CDC air Sgrùdadh Sàbhailteachd air dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19
  • Na tha aithnichte mu thràth mu thpeilear àrdachadh?
  • Am measg 306 de chom-pàirtichean deuchainn clionaigeach Pfizer-BioNTech, bha droch bhuaidh an dèidh dòs 3 coltach ris an fheadhainn às deidh dòs 2.

Na tha an aithisg seo a ’cur ris air dealbh àireamh 3 a chaidh a leigeil ma sgaoil le CDC an-diugh?

Anns an Lùnastal 12 - 19 Sultain, 2021, am measg 12,591 luchd-clàraidh v-sàbhailte a chrìochnaich sgrùdadh sgrùdadh slàinte às deidh na 3 dòsan de bhanachdach mRNA COVID-19, thug 79.4% agus 74.1% cunntas air ath-bheachdan ionadail no siostamach, fa leth, às deidh an an treas dòs; Dh ’innis 77.6% agus 76.5% ath-bheachdan ionadail no siostamach às deidh an dàrna dòs, fa leth.

Dè a ’bhuaidh a bhios aig cleachdadh slàinte a’ phobaill?

Cha do lorg aithisgean saor-thoileach gu v-safe pàtranan ris nach robh dùil de dhroch ath-bhualaidhean às deidh dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19. Cumaidh CDC a ’cumail sùil air sàbhailteachd banachdach, a’ toirt a-steach dòsan COVID-19 a bharrachd.

Air 12 Lùnastal, 2021, dh ’atharraich an Rianachd Bidhe is Dhrugaichean (FDA) Ùghdarrasan Cleachdadh Èiginn (EUAs) airson na banachdachan Pfizer-BioNTech agus Moderna COVID-19 gus rianachd dòs a bharrachd a cheadachadh às deidh crìoch a chuir air sreath banachdach bun-sgoile do dhaoine ion-roghnach le cumhaichean dìonach meadhanach gu dona (1,2). Air 22 Sultain, 2021, dh ’ùghdarraich FDA dòs a bharrachd de bhanachdach Pfizer-BioNTech ≥6 mìosan às deidh crìoch a chur air an t-sreath bun-sgoile am measg dhaoine aois ≥65 bliadhna, ann an cunnart àrd airson COVID-19 mòr, no aig a bheil foillseachadh dreuchdail no stèidheachd gan cur aig cunnart àrd airson COVID-19 (1). Sheall toraidhean bho dheuchainn clionaigeach ìre 3 a rinn Pfizer-BioNTech a bha a ’toirt a-steach 306 neach aois 18-55 bliadhna gu robh droch bhuaidh an dèidh dhaibh an treas dòs fhaighinn air a rianachd 5–8 mìosan às deidh crìoch a chuir air sreath banachdach mRNA 2-dòs coltach ri an fheadhainn a chaidh aithris an dèidh dòs 2 fhaighinn; bha na droch bhuaidhean sin a ’toirt a-steach làrach in-stealladh meadhanach gu meadhanach agus ath-bheachdan siostamach (3). Leasaich CDC v-safe, siostam sgrùdaidh sàbhailteachd saor-thoileach, stèidhichte air fòn cliste, gus fiosrachadh a thoirt seachad mu dhroch ath-bheachdan an dèidh banachdach COVID-19.

Aig an aon àm ri cead dòs a bharrachd a thoirt do dhaoine le cumhaichean dìonachd, chaidh an àrd-ùrlar v-sàbhailte ùrachadh gus leigeil le luchd-clàraidh fiosrachadh a chuir a-steach mu dòsan a bharrachd den bhanachdach COVID-19 a fhuaireadh. Anns an Lùnastal 12 - 19 Sultain, 2021, dh ’innis 22,191 neach-clàraidh v-sàbhailte gu robh iad a’ faighinn dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19. Dh ’innis a’ mhòr-chuid (97.6%) sreath banachdach mRNA 2-dòs bun-sgoile agus an uairsin an treas dòs den aon bhanachdach. Am measg an fheadhainn a chrìochnaich sgrùdadh sgrùdaidh slàinte airson na 3 dòsan (12,591; 58.1%), thug 79.4% agus 74.1% cunntas air ath-bheachdan ionadail no siostamach, fa leth, às deidh dòs 3, an coimeas ri 77.6% agus 76.5% a thug cunntas ionadail no siostamach. ath-bheachdan, fa leth, às deidh dòs 2. Chan eil na ciad thoraidhean a ’nochdadh pàtrain ris nach robh dùil de dhroch ath-bhualaidhean às deidh dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19; bha a ’mhòr-chuid de na droch bhuaidhean sin meadhanach no meadhanach. Cumaidh CDC a ’cumail sùil air sàbhailteachd banachdach, a’ toirt a-steach sàbhailteachd dòsan a bharrachd de bhanachdach COVID-19, agus bheir iad seachad dàta gus molaidhean banachdach a stiùireadh agus slàinte a ’phobaill a dhìon.

Tha V-safe na shiostam sgrùdaidh sàbhailteachd saor-thoileach na SA a tha stèidhichte air fòn cliste; Faodaidh daoine banachdach a tha airidh air toradh banachdach ùghdarraichte no ceadaichte clàradh ann an v-safe. Tha an àrd-ùrlar v-sàbhailte a ’leigeil le luchd-clàraidh a tha ann mar-thà aithris gu bheil iad a’ faighinn dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19 agus luchd-clàraidh ùr gus fiosrachadh a chuir a-steach mu gach dòs den bhanachdach COVID-19 a fhuaireadh. Bidh sgrùdaidhean slàinte V-sàbhailte air an cur tro làithean 0–7 às deidh gach dòs den bhanachdach agus a ’toirt a-steach ceistean mu làrach stealladh ionadail agus ath-bheachdan siostamach agus buaidhean slàinte. * Thèid sgrùdaidhean a chuir a-steach airson an dòs as ùire a chaidh a-steach. Bidh luchd-obrach bhon t-Siostam Aithris Tachartas Droch Banachdach (VAERS) a ’cur fios gu luchd-clàraidh a tha a’ nochdadh gun deach aire mheidigeach a shireadh às deidh a ’bhanachdach agus a bhrosnaicheas no a choileanas aithisg VAERS, ma tha sin air a chomharrachadh.§

Am measg luchd-clàraidh v-sàbhailte a thuirt gun d ’fhuair iad dòs banachdach COVID-19 a bharrachd eadar 12 Lùnastal - 19 Sultain, 2021, chaidh dàta deamografach, ath-bheachdan ionadail agus siostamach, agus buaidhean slàinte a chaidh aithris tro làithean 0–7 a mhìneachadh a rèir pàtran a’ bhanachdach (ie. , neach-dèanamh a ’bhanachdach a fhuaireadh airson gach dòs). Chaidh daoine a thuirt gun d ’fhuair iad prìomh shreath bho dhiofar luchd-saothrachaidh no neach-saothrachaidh nach robh fios no nach robh ri fhaighinn anns na Stàitean Aonaichte, no 2 dòsan de bhanachdach às deidh dhaibh banachdach aon-dòs Janssen (Johnson & Johnson) fhaighinn (150) às an sgrùdadh. de dhroch ath-bhualaidhean an dèidh an dòs a bharrachd fhaighinn.

Chaidh an ùine a chaidh seachad bho chrìochnachadh an t-sreath banachdach bun-sgoile gus dòs a bharrachd fhaighinn a mhìneachadh a rèir pàtran a ’bhanachdach. Chaidh pròifilean tachartais cronail an dèidh dòsan 2 agus 3 a choimeas airson luchd-clàraidh a fhuair banachdach mRNA bhon aon neach-dèanamh airson na 3 dòsan. Chaidh bathar-bog SAS (dreach 9.4; Institiud SAS) a chleachdadh gus a h-uile mion-sgrùdadh a dhèanamh. Chaidh na gnìomhan sgrùdaidh sin ath-sgrùdadh le CDC agus chaidh an dèanamh a rèir lagh feadarail iomchaidh agus poileasaidh CDC. **

Anns an Lùnastal 12 - 19 Sultain, 2021, dh ’innis 22,191 neach-clàraidh v-sàbhailte gu robh iad a’ faighinn dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19 às deidh dhaibh crìoch a chuir air an t-sreath bun-sgoile (Clàr 1). Nam measg, bha 14,048 (63.3%) boireann, agus bha mu 30% gach fear aois 18-49, 50-64, agus 65-74 bliadhna.

Thuirt a ’mhòr-chuid de luchd-clàraidh (21,662; 97.6%) gun d’ fhuair iad an treas dòs bhon aon neach-dèanamh ris an t-sreath banachdach mRNA bun-sgoile aca, a ’toirt a-steach 98.6% de luchd-faighinn Moderna agus 98.2% de luchd-faighinn Pfizer-BioNTech. Is e glè bheag de luchd-clàraidh (341; 1.5%) a thug cunntas air sreath banachdach mRNA bun-sgoile agus an uairsin dòs a bharrachd de bhanachdach mRNA bho neach-dèanamh eadar-dhealaichte, dòs de bhanachdach Janssen às deidh dhaibh sreath banachdach mRNA bun-sgoile fhaighinn (10; 0.05%), no a bharrachd dòs de bhanachdach COVID-19 bho neach-dèanamh sam bith às deidh banachdach Janssen (178; 0.8%).

Am measg an 22,191 de luchd-clàraidh v-sàbhailte, b ’e an ùine meadhanail bho chrìochnaich prìomh shreath banachdach COVID-19 gu faighinn dòs a bharrachd 182 latha (raon eadar-chairtealach [IQR] = 160–202 latha) (Clàr 2). Am measg an fheadhainn a fhuair 2 dòsan de bhanachdach Janssen, bha an ùine meadhanach eadar dòsan nas giorra (84 latha; IQR = 16–136 latha).

Chaidh ath-bheachdan ionadail (16,615; 74.9%) agus siostamach (15,503; 69.9%) aithris gu tric tron ​​t-seachdain às deidh dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19, mar as trice air an latha às deidh a ’bhanachdach. B ’e ath-bheachdan a chaidh aithris gu tric pian làrach in-stealladh (15,761; 71.0%), laigse fèith (12,429; 56.0%), agus ceann goirt (9,636; 43.4%).

Am measg 22,191 de luchd-faighinn dòsan a bharrachd, dh ’innis 7,067 (31.8%) buaidhean slàinte, agus thuirt mu 28.3% (6,287) nach robh e comasach dhaibh gnìomhan làitheil àbhaisteach a dhèanamh, mar as trice air an latha às deidh a’ bhanachdach. Chaidh cùram meidigeach a shireadh le 401 (1.8%) de luchd-clàraidh, agus chaidh trì-deug (0.1%) a thoirt don ospadal. Cha deach adhbharan airson cùram meidigeach no ospadal fhaighinn anns an sgrùdadh v-sàbhailte; ge-tà, tha luchd-clàraidh VAERS a ’cur fios gu luchd-clàraidh a tha ag innse gun deach aire mheidigeach a shireadh às deidh a’ bhanachdach agus tha iad air am brosnachadh gus aithisg VAERS a lìonadh.

Am measg 21,658 luchd-clàraidh v-sàbhailte a fhuair an aon bhanachdach mRNA airson na 3 dòsan, lìon 12,591 (58.1%) co-dhiù aon sgrùdadh sgrùdaidh slàinte air làithean 0–7 às deidh na 3 dòsan; Dh ’innis 79.4% agus 74.1% ath-bheachdan ionadail no siostamach, fa leth, às deidh dòs 3, an coimeas ri 77.6% agus 76.5% a thug cunntas air ath-bheachdan ionadail no siostamach, fa leth, às deidh dòs 2. Am measg luchd-clàraidh a fhuair 3 dòsan de Moderna (6,283), ionadail chaidh aithris air ath-bheachdan nas trice às deidh dòs 3 na dòs 2 (5,323; 84.7% agus 5,249; 83.5%; p-value = 0.03) (Figear). Chaidh aithris air ath-bheachdan siostamach cho tric às deidh dòs 3 na dòs 2 (4,963; 79.0% agus 5,105; 81.3%; p-luach <0.001).

Am measg luchd-clàraidh a fhuair 3 dòsan de Pfizer-BioNTech (6,308), chaidh aithris air ath-bheachdan ionadail nas trice às deidh dòs 3 na dòs 2 (4,674; 74.1% agus 4,523; 71.7%; p-luach <0.001). Chaidh aithris air ath-bheachdan siostamach cho tric às deidh dòs 3 na dòs 2 (4,363; 69.2% agus 4,524; 71.7%; p-luach <0.001). Am measg an fheadhainn a thug cunntas air pian às deidh dòs 3 de bhanachdach mRNA, bha a ’mhòr-chuid de dh’ ath-bheachdan meadhanach (4,909; 51.4%) no meadhanach (4,000; 41.9%); chaidh aithris air fìor phian (air a mhìneachadh mar pian a tha a ’dèanamh gnìomhan làitheil duilich no do-dhèanta) le 637 (6.7%).

Deasbaireachd

Bhon 19 Sultain, 2021, bha timcheall air 2.21 millean neach anns na Stàitean Aonaichte air dòsan a bharrachd de bhanachdachan COVID-19 fhaighinn†† às deidh crìoch a chur air sreath bun-sgoile. Bho 12 Lùnastal - 19 Sultain, 2021, cha deach pàtranan neo-fhaicsinneach de dhroch ath-bheachdan fhaicinn am measg 22,191 de luchd-clàraidh v-sàbhailte a fhuair dòs a bharrachd den bhanachdach COVID-19. Bha a ’mhòr-chuid de na h-ath-bheachdan ionadail agus siostamach a chaidh aithris meadhanach meadhanach gu neo-ghluasadach, agus mar as trice bha iad ag aithris an latha às deidh a’ bhanachdach. Dh ’innis a’ mhòr-chuid de luchd-clàraidh a fhuair dòs a bharrachd sreath banachdach mRNA bun-sgoile agus an uairsin dòs eile bhon aon neach-dèanamh.

Sheall deuchainn clionaigeach Pfizer-BioNTech, a bha a ’toirt a-steach 306 neach eadar 18-55 bliadhna, gu robh ath-bheachdan an dèidh dòs 3 an coimeas ris an fheadhainn a chaidh aithris às deidh dòs 2 (3). Ach, lorg an anailis seo air dàta v-sàbhailte gu robh na h-ath-bheachdan ionadail beagan nas cumanta agus ath-bheachdan siostamach cho cumanta às deidh dòs 3 de Pfizer-BioNTech.

Bha na pàtranan de dhroch ath-bhualaidhean a chaidh an sgrùdadh às deidh dòs 3 de bhanachdach Moderna no Pfizer-BioNTech co-chòrdail ri ath-bheachdan a chaidh a mhìneachadh roimhe às deidh dòs 2 fhaighinn

Bha an àireamh de luchd-clàraidh a thuirt gun d ’fhuair iad 2 dòs den bhanachdach Janssen no gun d’ fhuair iad an dòs a bharrachd bho neach-saothrachaidh eadar-dhealaichte bhon t-sreath bun-sgoile aca beag, a ’cuingealachadh co-dhùnaidhean sam bith.

Tha dàta mu shàbhailteachd no èifeachdas banachdach le toraidhean banachdach COVID-19 bho dhiofar luchd-saothrachaidh cuingealaichte; tha a ’Chomataidh Comhairleachaidh air Cleachdaidhean Banachdachaidh (ACIP) a’ moladh gum faigh daoine le tinneasan meadhanach gu dona dìonachd an treas dòs de bhanachdach mRNA COVID-19 bhon aon neach-dèanamh ris a ’phrìomh shreath aca.

Chan eil molaidhean CDC airson dòs a bharrachd an-dràsta a ’toirt a-steach daoine a fhuair a’ bhanachdach Janssen.

Rè na h-ùine a tha air a chòmhdach leis an sgrùdadh seo, bha molaidhean ACIP airson dòs a bharrachd de bhanachdach COVID-19 air an cuingealachadh ri daoine le cumhaichean meadhanach gu fìor immunocompromising a bha air faighinn

2 dòs de bhanachdach mRNA.

Thuirt sgrùdadh a chaidh a dhèanamh am measg euslaintich hemodialysis immunocompromised gu robh ath-bheachdan ionadail agus siostamach às deidh dòs 3 den bhanachdach Pfizer-BioNTech coltach ris an fheadhainn às deidh dòs 2.¶¶ Is dòcha gu bheil aithisgean o chionn ghoirid de ghalaran ann an daoine banachdach agus àrdachadh ann an tricead gabhaltachd leis an tionndadh B.1.617.2 (Delta) de SARS-CoV-2, am bhìoras a dh ’adhbhraicheas COVID-19, am measg dhaoine banachdach air cuid de dhaoine a shireadh dòs a bharrachd taobh a-muigh mholaidhean. Bha an ùine meadhanail bho chrìochnaich an t-sreath bun-sgoile gu faighinn dòs a bharrachd timcheall air 6 mìosan; mar sin, is dòcha gum biodh daoine a fhuair prìomhachas aig àm sgaoileadh banachdachan COVID-19, a ’toirt a-steach luchd-obrach cùram slàinte agus inbhich nas sine, air dòs a bharrachd fhaighinn.

Tha co-dhùnaidhean na h-aithisge seo fo ùmhlachd co-dhiù ceithir crìochan. An toiseach, tha clàradh ann an v-sàbhailte saor-thoileach agus is dòcha nach eil e a ’riochdachadh sluagh banachdach na SA; bha a ’mhòr-chuid de chom-pàirtichean ag aithneachadh gu robh iad geal agus neo-Hispanic. San dàrna àite, rè na h-ùine sgrùdaidh seo, chaidh molaidhean dòsan a bharrachd a chuingealachadh ri daoine le cumhaichean dìonachd a chrìochnaich sreath banachdach mRNA COVID-19 bun-sgoile; ge-tà, chan eil v-safe a ’toirt a-steach fiosrachadh mu inbhe dìonachd.

Is dòcha gu bheil luchd-faighinn dòsan a bharrachd a ’toirt a-steach daoine le agus às aonais cumhaichean dìonachd. San treas àite, chan urrainnear dàimh adhbharach eadar banachdach agus droch bhuaidh clionaigeach a chaidh aithris às deidh a ’bhanachdach a stèidheachadh a’ cleachdadh dàta v-sàbhailte. Mu dheireadh, cha robh dàta gu leòr ri fhaighinn gus pàtrain droch ath-bhualaidhean a dhearbhadh às deidh dhaibh dòs a bharrachd fhaighinn bho neach-dèanamh eadar-dhealaichte bhon t-sreath bun-sgoile no airson a ’bhanachdach Janssen.

Thathas a ’moladh dòs a bharrachd de bhanachdach mRNA COVID-19 airson daoine le cumhaichean dìonach meadhanach gu dona (5).

Mhol CDC dòs a bharrachd de bhanachdach Pfizer-BioNTech ≥6 mìosan às deidh crìoch a chur air an t-sreath banachdach bun-sgoile am measg dhaoine aois ≥65 bliadhna, luchd-còmhnaidh ann an suidheachaidhean cùraim fad-ùine, agus daoine aois 50-64 bliadhna le tinneasan meidigeach bunaiteach; faodaidh daoine aois 18-49 bliadhna le tinneasan slàinte bunaiteach agus daoine aois 18-64 bliadhna ann an cunnart nas motha airson a bhith a ’nochdadh agus a’ sgaoileadh COVID-19 air sgàth suidheachadh dreuchdail no stèidheachdail dòs a bharrachd fhaighinn stèidhichte air na buannachdan agus na cunnartan fa leth aca.

Tha mion-sgrùdaidhean tùsail de dhàta sàbhailteachd bho> 22,000 luchd-clàraidh v-sàbhailte a ’sealltainn gu bheil ath-bheachdan ionadail air an àrdachadh beagan agus gu bheil ath-bheachdan siostamach air an lughdachadh beagan às deidh dòs 3 de mRNA na às deidh dòs 2.

Cha deach pàtranan neo-fhaicsinneach de dhroch ath-bheachdan a chomharrachadh; bha an fheadhainn a chaidh aithris meadhanach meadhanach gu neo-ghluasadach. Cumaidh CDC a ’cumail sùil air sàbhailteachd dòsan a bharrachd de bhanachdach COVID-19. Bidh dàta a bharrachd mu dhroch bhuaidh co-cheangailte ri measgachadh eadar-dhealaichte de bhanachdachan agus ùine bho chaidh an t-sreath bun-sgoile a chrìochnachadh cudromach gus molaidhean slàinte a ’phobaill a stiùireadh.

feartModerna,% (n = 10,601)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,412)Janssen,%†, § (n = 178)iomlan
(N = 22,191)
Dose 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dose 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dose 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dose 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dose 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Dose 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dose 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dose 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dose 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Sex
boireann63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Fireann35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
Unknown1.02.100.90.500001.0
Buidheann aoise, bl
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
cinnidheachd
Hispanic / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Neo-Hispanic / Latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
Unknown4.32.804.23.6020.84.704.2
Race
AI / AN0.50.700.50.502.1000.5
Àisianach4.95.606.17.102.114.113.65.6
Dubh5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
Geal82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Multiracial1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
eile2.14.202.10.506.31.63.02.1
Unknown2.31.402.52.5018.81.61.52.4

Giorrachaidhean: AI / AN = Innseanach Ameireaganach / Alasga Dùthchasach; NHPI = Hawaiian Dùthchasach no eileanach eileanach.
* Àireamh sa cheud de luchd-clàraidh a lìon co-dhiù aon sgrùdadh sgrùdadh slàinte v-sàbhailte air làithean 0–7 às deidh a ’bhanachdach fhaighinn.
 Sreath banachdach bun-sgoile.
§ A ’toirt a-steach daoine a fhuair aon dòs Janssen bun-sgoile agus 1 dòs a bharrachd de bhanachdach bho na luchd-saothrachaidh clàraichte.

ReactionModerna,% (n = 10,477)Pfizer-BioNTech,% (n = 11,284)Janssen,%†, § (n = 174)iomlan
(N = 22,191)
Dose 3 Moderna
(n = 10,453; 98.6%)
Dose 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144; 1.4%)
Dose 3 Janssen
(n = 4; 0.04%)
Dose 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209; 98.2%)
Dose 3 Moderna
(n = 197; 1.7%)
Dose 3 Janssen
(n = 6; 0.1%)
Dose 2 Janssen
(n = 48; 27.0%)
Dose 2 Moderna
(n = 64; 36.0%)
Dose 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66; 37.1%)
Làithean bho shreath bun-sgoile, meadhan (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Freagairt làrach stealladh sam bith80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
A 'tughadh20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Pau75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
Dearg25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Sgòthan geala33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Freagairt siostamach sam bith75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Pian bhoilg8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
Myalgia49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
Chilean31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Buinneach9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Sgìths61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
Fever36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
Ceann goirt49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
Co pian33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
Nausea18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Rash2.30.701.92.504.21.61.52.1
Luadh2.22.125.01.42.002.1001.7
Buaidh slàinte sam bith39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Cha ghabh gnìomhan làitheil àbhaisteach a dhèanamh35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Cha ghabh an obair no an sgoil a fhrithealadh13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Cùram meidigeach a dhìth2.11.401.53.006.3001.8
TELE0.90.700.71.002.1000.8
Clionaig0.70.700.60.504.2000.6
Cuairt èiginn0.2000.2004.2000.2
Ospadal0.05000.1000000.1
FIGIÚRAth-bhualaidhean cronail agus buaidhean slàinte a chaidh aithris le daoine a fhuair 3 dòsan * de Moderna (N = 6,283) no Pfizer-BioNTech (N = 6,308) banachdach COVID-19 agus a chrìochnaich co-dhiù aon sgrùdadh sgrùdaidh slàinte v-sàbhailte air làithean 0– 7 às deidh gach dòs, a rèir àireamh dòs - Na Stàitean Aonaichte, 12 Lùnastal - 19 Sultain, 2021
Is e clàr bàr a th ’ann am figear a’ sealltainn droch bhuaidh agus droch bhuaidh slàinte a chaidh aithris le daoine a fhuair 3 dòsan de Moderna (N = 6,283) no Pfizer-BioNTech (N = 6,308) banachdach COVID-19 agus a chrìochnaich co-dhiù aon sgrùdadh slàinte v-sàbhailte sgrùdadh air làithean 0–7 às deidh gach dòs, a rèir àireamh dòs, anns na Stàitean Aonaichte eadar 12 Lùnastal - 19 Sultain, 2021.
Cleachd clò-bhuailte, PDF & post-dealain

Mun ùghdar

Juergen T Steinmetz

Tha Juergen Thomas Steinmetz air a bhith ag obair gu leantainneach anns a ’ghnìomhachas siubhail is turasachd bho bha e na dheugaire sa Ghearmailt (1977).
Stèidhich e eTurboNews ann an 1999 mar a ’chiad chuairt-litir air-loidhne airson gnìomhachas turasachd siubhal cruinneil.

Fàg beachd